Design Blog 3D

Jak přežít Salone Del Mobile Milano

Salone Del Mobile Milano, aneb největší veletrh nábytku na světě, se každoročně koná v Italském Miláně. Již od roku 1961 se zde schází ty neznámější značky z oboru, aby představily své novinky. V roce 2018 na veletrhu vystavovalo přibližně 1400 firem na ploše zhruba 150.000 metrů čtverečných, což je úctyhodné.

Bylo to nekonečné moře plné designové podívané a inspirace. Proplout tímto mořem bylo náročnější, než se může zdát. Po ročníku 2017 to byla moje druhá návštěva tohoto veletrhu, takže jsem byl o něco připravenější. Jestli se chystáte navštívit tento veletrh letos, rád bych vám dal pár typů, jak ho přežít a odnést si co nejvíc designových zážitků.

Pořiďte si ubytování předem. Hodně předem!

Budu upřímný. Jestli jste se chtěli ubytovat přímo v Miláně, je už pozdě. V tomto případě bych vám doporučil shánět ubytování rovnou na příští ročník 🙂

Ale nezoufejte! Přes Airbnb snadno najdete ubytování v blízkém okolí. My jsme bydleli v malé vesničce, v domečku na italském venkově a můžu jenom chválit. Ten klid, výhled na les s potůčkem, pravé italské pizzerie… až to zavánělo dovolenou. K nejbližší stanici metra jsme to měli autem zhruba za 25 minut a 14 kruhových objezdů. Pak už jenom stačilo nasednout na metro M1 a svézt se na konečnou zastávku Rho Fiera Milano.

Takže sehnat ubytování není problém. Je ale pravidlem, že čím později začnete ubytování hledat, tím bude dále od města (tím víc času zabere cestování).

Nachystejte si seznam priorit a bojový plán.

Doporučuji hlavně pro ty, kteří mají na výstavu jen pár dní. Důkladná prohlídka celého výstaviště zabere alespoň 5 dní. My jsme měli na prohlídku jen 3 dny a v takovém případě se hodí mít bojový plán po ruce.

Není nic horšího, než přijet natěšeně na výstaviště, vzít plánek do ruky a přemýšlet „co teď, jak dál“ … chceme přece vidět všechno a času je málo… musíme být efektivní! 🙂

Ještě doma nebo po cestě do Milána si nastudujte plánek výstavy. Zjistěte, která hala co nabízí, kde jsou vaše oblíbené firmy. Seřaďte si haly podle toho, která je pro vás nejzajímavější. Tohle bude váš seznam priorit.

A teď bojový plán! Na první dva dny (kdy budete nejvíce motivovaní a nabitý energií) si naplánujte ty haly, které jsou nejvýše na vašem seznamu priorit. Jen pozor, aby jste si na jeden den nevybrali haly, které jsou na opačných koncích výstavy. Tím by jste si přidělili více než 1km prodírání hustým davem = neefektivní, ztráta času a energie.

Na mém seznamu byli na prvním místě kuchyně, které zabraly 4 celé haly ( 9, 11, 13, 15, viz. plánek). Cestou k nim jsme si dali na rozcvičku dvě haly se vším možným (5, 7). Druhý den jsme si prošli koupelny (22, 24) a pak sousedící dvoupatrové haly se vším možným (14, 16, 18, 20). Třetí den jsme prošli zbytek hal se vším možným (6, 8, 10, 12). To všechno jsme dovršili takřka pohádkovou prohlídkou luxusního a klasického designu (4, 2). A ještě nám zbyl čas na krátkou prohlídku města.

Zabalte si něco k pití a jídlu.

V první řadě si dopřejte bohatou a výživnou snídani. Bude se vám hodit. Salone Del Mobile Milano je skvělý, ale vyčerpávající zážitek. V každé hale a také na otevřeném prostoru výstaviště je dost stánků s občerstvením a několik restaurací. Ale také hromada lidí a dlouhé fronty. A jelikož chceme být efektivní, je neocenitelné mít sebou něco k zakousnutí (všechna čest mé partnerce 🙂 ). Zabalte si krabičku s nakrájenou zeleninou, ovoce, cereální sušenky, nebo co máte rádi… A samozřejmě vodu. Dostatek vody.

Netvrdím, že sebou máte tahat zásoby na celý den. Stáčí něco na průběžné uzobávání pro oddálení hladu. Taky jsme si každý den udělali jednu větší pauzu na kafe a pizzu nebo bagetu.

Zmínil jsem vodu? Vezměte si sebou vodu.

Nezapomeňte na pohodlnou obuv. Nachodíte se.

K tomu snad ani není co dodat 🙂 Prohlídka celého výstaviště znamená zhruba 23km pomalé chůze. Určitě se najdou lidé, kteří nad tímto číslem hlasitě odfrknou a mávnou rukou. Ale pro někoho netrénovaného, jako jsem já, je to docela dlouhá pouť. Mně budou bolet nohy tak či onak… ale čím bude pohodlnější obuv budete mít, tím delší chůzi zvládnete.

V případě potřeby jednotlivé haly nabízí také dostatek lavic na sezení. To jsem ocenil hlavně poslední den.

Využijte čas tam kde na tom záleží.

Neztrácejte čas tam, kde nemusíte: plánováním programu přímo na výstavě, stáním ve frontách, dlouhé procházky halami daleko od sebe, atd. Právě předchozí 3 tipy vám v tomhle pomůžou. Využijte čas tam, kde na tom záleží. Prohlédněte si věci, které se vám líbí. Všímejte si detailů a kompozic, které pro Vás firmy připravily. Udělejte si pár fotek na památku (ale nerozčilujte se, když vám budou ostatní lézt do snímku 🙂 ).

Nemusíte spěchat. Vychutnejte si atmosféru. Buďte důkladní.

Ano já vím, chceme vidět všechno… ale i v případě, kdy nemáte dostatek času, nemá význam celou výstavu proletět pohledem. Efektivitou se v tomto případě nemyslí jenom „neztrácet čas“ ale také „mít kvalitní zážitek“. A proto jsme si na začátku vytvořili seznam priorit a akční plán.

Akční plán však neznamená, že musíte uhánět, aby jste všechno stihli. Vytvořili jste si ho, aby jste měli směr a cíl na každý den. Možná vás na výstavě něco tak zaujme, že u toho strávíte více času, než jste původně chtěli. A to je v pořádku. Ano, chceme vidět všechno… ale hlavně chceme vidět to, co nás zajímá.

Jak už jsem psal, hlavně první 2 dny, kdy budete nejvíce nabuzení, se zaměřte na to nejzajímavější. Další dny už budou jen takovou všeobecnou prohlídkou toho, co zůstalo. Může se stát, že nakonec nestihnete všechno, ale nad tím si hlavu nelámejte. Nespěchejte jenom kvůli tomu, aby jste si odškrtli i poslední halu ze seznamu.

Když budete důkladní a budete postupovat podle akčního plánu, odnesete si z výstavy hlavu plnou inspirací a dojmů, ať už jste viděli vše nebo nikoliv.

Tak hodně štěstí a užijte si to!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *